تبلیغات
آنتی ویروس نود32 - مرگ ویندوز اکس پی در 13 سالگی!

آنتی ویروس نود32

جدیدترین سریالهای نود32 را از ما بخواهید

 

مرگ ویندوز اکس پی در 13 سالگی!

 

NOD 32

 

مایکروسافت 8 اوریل سال 2014 را روز پایان حمایت از محبوبترین ویندوز یعنی اکس پی اعلام کرد.

غول نرم افزاری دنیا ضمن اعلام این مطلب 13 جولای امسال را روز پایان حمایت و پشتیبانی فنی از ویندوز اکس پی با سرویس پک دو اعلام کرده و به تمام توسعه دهندگان نرم افزاری و راهبران شبکه های رایانه ای هشدار داده که نباید روی حمایت بیشتر مایکروسافت حساب باز کنند. کارشناسان مایکروسافت با توجه به این موضوع گفته اند راهبران تنها کمتر از دو ماه فرصت دارند تا سیستم کاربرانشان را به سرویس پک سه ارتقا دهند وگرنه مسوولین هر گونه اتفاق غیر مترقبه از جمله آسیب پذیری شبکه بر عهده این شرکت نخواهد بود. این موضوع شامل حال دارندگان ویندوز 2000 در هر نسخه ای خواهد شد و دارندگان این نوع سیستم عامل هم باید رایانه خود را به اکس پی سرویس پک سه و یا ویستا و یا ویندوز هفت مجهز نمایند.

واقعیت این است که هنوز بسیاری از انترپرایزها و شرکتهای بزرگ و کوچک بیزینس از اکس پی سرویس پک دو استفاده می کنند و تنها دو ماه فرصت دارند تا سیستم خود را به روز نمایند وگرنه از حمایت تلفنی و ... مایکروسافت در مواقع لزوم و همچنین وصله های امنیتی دیگر خبری نخواهد بود.

 ویندوز اکس پی اگوست 2001 به بازار آمد و تا 2014 سنش به 13 سال خواهد رسید که این سال در واقع سال مرگش خواهد بود. از طرف دیگر حمایتها و وصله های امنیتی برای ویندوز 2000 در نسخه دسکتاپ و سرور در 13 جولای به پایان خواهد رسید و مایکروسافت به کاربران اندرز داده که سیستم خود را به ویندوز هفت و یا سرور ها یشان را به سرور 2003 یا 2008 ارتقا دهند. سرویس پک دو اکس پی در سال 2004 و پس از ورود لجام گسیخته ویروسهایی مانند بلاستر و نیمدا عرضه شد تا کاربران با داشتن فایروال جدید مایکروسافت احساس آرامش بهتری نسبت به انواع کدهای مخرب و غیر قانونی نفوذ کننده به سیستم شان داشته باشند. هر چند پس از گذشت سالیانی اکنون می توان گفت سیستم فایروالینگ مایکروسافت چندان هم مفید نبوده و کاربر بدون داشتن ضد ویروس قوی نمی تواند با فایروال ویندوز جلوی نفوذ آنها را بگیرد.

 مطابق آمار منتشره از سوی موسسه به روز رسانی  Qualys بیش از 50 درصد از سیستم های در حال کار در دنیا ویندوز اکس پی با سرویس پک دو دارند که کار به روز رسانی آنها در مدت دو ماه شق القمر خواهد بود! بیش از 4 هزار شرکت و سازمان دولتی و خصوصی بزرگ و کوچک در سطح جهان عضو Qualys  بوده و این شرکت مسوول به روز رسانی سیستم های آنهاست.

بنابر این طی ماهای آینده شاهد افزایش حملات هکری و ویروسی در سراسر جهان خواهیم بود که به نفع شرکتهای ضد ویروس و امنیتی است تا با ساخت برنامه های جدید در نقش مایکروسافت آنها را ایمن سازند. گانگسترهای سایبری رایانه های شبکه های بزرگ را طعمه اصلی خود قرار داده و آنرا محل مخفی کردن برنامه های مخرب و سرقت اطلاعات بانکی قرار داده اند. اغلب رایانه های خانگی امریکا البته به دلیل به روز رسانی خودکار دارای سرویس پک سه هستندو از این بابت زیاد نگران نیستند. "وصله سه شنبه" در امریکا معروف است چرا که مایکروسافت سه شنبه هر ماه وصله های امنیتی خود را به طور خودکار برای کاربران امریکایی از طریق اینترنت نصب می کند.

کارشناسان دلیل اصلی که کاربران هنوز سرویس پک دو را دارند هزینه ای است که شرکتها باید متحمل شده تا با استخدام افراد متخصص بدون فشار روی سایر نرم افزارهای حساس به روز رسانی را انجام دهند. الیسون وی.گینز سخنگوی مایکروسافت اعتراف نکرد چند میلیون ماشین در دنیا هنوز اکس پی سرویس پک دو دارند اما پیشنهاد داد تا به سیستم عامل های جدیدتر مانند هفت یا ویستا بپیوندند و یا سرویس پک را از دو به سه تبدیل کنند.