تبلیغات
آنتی ویروس نود32 - معرفی خطرناك‌ترین حملات اینترنتی 2009

آنتی ویروس نود32

جدیدترین سریالهای نود32 را از ما بخواهید

 

معرفی خطرناك‌ترین حملات اینترنتی 2009

 

NOD 32

بر اساس گزارش سیمانتك، یك حفره امنیتی در پروتكل SMB2 ویندوز مایكروسافت پرحمله‌ترین آسیب‌پذیری در سال گذشته شناخته شد و به‌دنبال آن حفره‌هایی در ادوب‌ریدر و فلش پلیر، اینترنت اكسپلورر سون و MPEG2 اكتیوایكس كنترل ویندوز قرار گرفتند.

طبق یافته‌های گزارش تهدید امنیت اینترنت جهانی سیمانتك، از میان حملات اینترنتی، دانلودهای فایل PDF مخرب، حدود نیمی از این حملات را تشكیل دادند و به‌دنبال آن شش حمله بر اینترنت اكسپلورر بودند كه یكی SWF ادوب و دو مورد MPEG2 اكتیوایكس كنترل را هدف قرار دادند.

اینترنت اكسپلورر با این كه تحت بیش‌ترین حملات قرار گرفته بود، 45 آسیب‌پذیری داشت؛ در حالی كه فایرفاكس دارای 169 آسیب‌پذیری بود كه نشان می‌دهد حمله به نرم‌افزارها لزوما بر مبنای شمار آسیب‌پذیری‌های موجود در آن‌ها نبوده، اما بر اساس سهم بازار و موجود بودن كد بهره‌برداری است.

سیمانتك 321 حفره امنیتی را فهرست‌بندی كرد كه در سال گذشته به افزونه‌های مرورگر مربوط بودند. از این تعداد 134 مورد برای فن‌آوری‌های اكتیوایكس، 84 مورد برای جاوا اس ای، 49 مورد برای ادوب ریدر، 27 مورد برای كوئیك تایم، 23 مورد برای فلش پلیر ادوب و چهار مورد برای افزونه‌های فایرفاكس بودند.

حفره‌های اكتیو ایكس در حال كاهش هستند؛ در حالی كه جاوا اس‌ای و ادوب ریدر در حال افزایش‌اند كه احتمالا به دلیل فراوانی و استفاده از آن‌ها در مرورگرها و پلت‌فرم‌های متعدد است.

در این بین سافاری 94، اپرا 25 و كروم 41 آسیب‌پذیری داشتند و فاصله زمانی بین بهره‌برداری از حفره امنیتی آن‌ها و كشف و ترمیم شدنشان به طور متوسط كمتر از یك روز بود؛ به استثنای كروم كه دو روز و سافاری كه 13 روز بود.